شبکه اجتماعی صنعت گران کشور


ابزار
یراق ایمنی
پیچ و مهره ماشین آلات CNC
ادوات کشاورزی و صنعتی سنگ و مصالح ساختمانی
الکتریکی و روشنایی مواد اولیه و لوازم باغبانی
الکترونیک و دوربین حفاظتی آسانسور و الکترومکانیک
لوازم بهداشتی ساختمان رنگ و رزين

انواع آچار (قسمت اول) دستی و مکانیکی
1398/04/26
آچار وسیله‌ای برای باز و بسته کردن پیچ ها است. دسته ی دراز این ابزار اهرمی برای زیاد شدن گشتاور است. استفاده از آچار به قرن ۱۵ میلادی برمی گردد.
آچار وام واژه ای است که در زبان ترکی ریشه دارد. در لغت نامه دهخدا آن را این‌ گونه معرفی کرده‌ است: «دست‌ افزار فلزین که بدان چوب‌ پنبهٔ شیشه و پیچ و مهره‌ های آهنین را باز کنند»

انوع آچار
آچار در شکل‌ های مختلفی عرضه می‌شود که مهم‌ ترین آنها عبارت‌ اند از: آچار دوطرفه، آچار رینگ، آچار فرانسه، آچار شلاقی، آچار آلن، آچار بکس، آچار بادی، آچار چاکنیت دار، آچار ستاره ای، آچار کلاغی و….

آچار آلن

آچار آلن وسیله‌ای است L مانند با مقطع شش‌ ضلعی برای شل و سفت کردن پیچ‌ های آلن. پیچ آلن پیچی است که در یک سرش حفره‌ ای شش‌ ضلعی دارد که نوک آچار آلن موقع استفاده در آن قرار می‌گیرد. معمولاً در بستن قطعات دوچرخه از این پیچ استفاده می‌شود. آچار آلن سر گرد دارای سری توپی شکل است که استفاده از این وسیله را در راستاهایی غیر از محور پیچ میسر می‌کند.

آچار آلن در اندازه های مختلف


آچار آلن سر گرد


پیچ آلن در اندازه‌های مختلف


آچار بکس

آچار بکس (یا آچار جغجغه) نوعی آچار تک دسته است؛ و تعدادی سری. آچار این سری‌ ها یکسویشان یک سوراخ چهارگوش دارد و در سوی دیگر هر کدام نری یا مادگی انواع اشکال پیچ و مهره‌ ها را در سایزهای گوناگون دارد. آچار جغجغه یا باقی دسته‌های آچار بوکس یک زبانه مکعب مستطیل به اندازه سوراخ چهارگوش روی سری‌ها دارد و قابلیت نصب انواع سری‌ها را دارد. به علت شکل استوانه‌ای این سری‌ های آچار این‌ گونه آچار برای پیچ‌ هایی که ته لوله یا جایی که جای چرخش دسته آچارهای معمولی نیست ایدئال و تقریباً تنها راه حل است. این نوع آچارها بیشتر در باز و بست قطعات خودرو کاربرد دارد. سازندهٔ این دستگاه فردی آمریکایی به‌نام جی. جی ریچاردسون می‌باشد.