شبکه اجتماعی صنعت گران کشور


ابزار
یراق ایمنی
پیچ و مهره ماشین آلات CNC
ادوات کشاورزی و صنعتی سنگ و مصالح ساختمانی
الکتریکی و روشنایی مواد اولیه و لوازم باغبانی
الکترونیک و دوربین حفاظتی آسانسور و الکترومکانیک
لوازم بهداشتی ساختمان رنگ و رزين

انواع آچار (قسمت دوم) دستی و مکانیکی
1398/04/26
آچار وسیله‌ای برای باز و بسته کردن پیچ ها است. دسته ی دراز این ابزار اهرمی برای زیاد شدن گشتاور است. استفاده از آچار به قرن ۱۵ میلادی برمی گردد.
آچار وام واژه ای است که در زبان ترکی ریشه دارد. در لغت نامه دهخدا آن را این‌ گونه معرفی کرده‌ است: «دست‌ افزار فلزین که بدان چوب‌ پنبهٔ شیشه و پیچ و مهره‌ های آهنین را باز کنند»

انوع آچار
آچار در شکل‌ های مختلفی عرضه می‌شود که مهم‌ ترین آنها عبارت‌ اند از: آچار دوطرفه، آچار رینگ، آچار فرانسه، آچار شلاقی، آچار آلن، آچار بکس، آچار بادی، آچار چاکنیت دار، آچار ستاره ای، آچار کلاغی و….

آچار پره 

آچار پره یا آچار اسپوک (spoke wrench) نوعی آچار استوانه‌ای است که برای تاب‌گیری چرخ های دوچرخه به کار می‌رود، به این صورت که پره های مختلف را با آن سفت یا شُل می‌کنند. این آچار برای تاب‌گیری چرخ ویلچر و موتورسیکلت هم به کار می‌رود.

آچار پره

آچار رینگ

آچار رینگ یکی از انواع آچار  است که پروفیل حلقه‌ ای شکل شش ضلعی دارد. یک آچار یک دست ابزار برای سفت یا شل کردن پیچ و مهره ها با پروفیل‌ های مختلف است.

در سال‌ های اخیر به دلایل فنَی و تجاری (بهبود انتقال نیرو، ایجاد امکان بیشتر برای فروش) پروفیل‌ های بیشتری برای اتصالات ایجاد شده‌است که از آن میان پروفیل‌ های تورکس و چند پر شناخته شده هستند. به منظور استفاده هرچه بیشتر از نیروی اصطکاک، حلقهٔ آچار سر پیچ یا مهره را تا جای ممکن به‌طور کامل در بر می‌گیرد. زاویهٔ حلقه یا سرِ آچار می‌تواند به دلایل ارگونومیک به صورت خم (کرنک) یا خم عمیق باشد.