ایجاد مقاله جدید ...هر آنچه راجع به مترلیزری باید بدانید

کارکردن با مترهای لیزری بسیار ساده است. تنها باید دستگاه را در انتهای یکی از طرفین مورد اندازه گیری قرار دهید، طرف دیگر را هدف قرار داده و دکمه را بفشارید؛ متر لیزری فاصله این دو نقطه را محاسبه نموده و نتیجه را روی صفحه نمایش می دهد. کل فرآیند خیلی سریع تر از باز کردن متر فلزی و خواندن آن است، و بدون آنکه مجبور باشد فاصله میان دو نقطه را طی کنید اتفاق می آفتد. همچنین برای اندازه گیری به کمک شخص دیگری نیاز نخواهید داشت و مزاحم دیگران نمی شوید.

هنگام خرید متر لیزری در می یابید گزینه های بسیاری برای انتخاب دارید؛ متر لیزری ساده اندازه گیری طول، متر لیزری اندازه گیری مساحت یا حجم، مترهای لیزری پیچیده با قابلیت انجام محاسبات جغرافیایی و… به طور کلی انتخاب متر لیزری مناسب به سادگی استفاده از آن نیست. چه به دنبال یک متر لیزری ساده برای اندازه گیری طول تخته باشید و چه به دنبال یک متر قدرتمند با امکان محاسبات پیچیده جغرافیایی، چند نکته را باید در نظر بگیرید. در این مطلب برخی از این نکات مهم برای انتخاب متر لیزری را آورده ایم.

برد متر لیزری

متر لیزری هم مانند متر سنتی در میزان فاصله قابل اندازه گیری محدودیت دارد، اگر چه اغلب برد بیشتری نسبت به متر سنتی دارد. برد متر لیزری در مدل های مختلف خیلی متفاوت است. مدل های ساده تر معمولا بردی در حدود ۲۰ متر دارند؛ در حالی که مدل های پیشرفته می توانند تا فاصله حدود ۲۵۰ متر را اندازه گیری نمایند. بیشتر مدل های موجود در بازار بردی در حدود ۳۰ تا ۹۰ متر دارند.

اگر قصد دارید برای کارهای ساده و روزمره دور و بر منزل و یا محل کارتان از متر لیزریث استفاده نمایید، بک متر لیزری ساده با برد ۲۰ متر برای کارتان کاملا مناسب به نظر می رسد. برای اندازه گیری فضاهای بزرگتر تا ۸۰۰ متر مربع با زوایا و یا اتاق های زیاد به یک متر میان رده نیاز خواهید داشت و پیمانکاران ساختمانی، راه سازی و عمرانی باید متر لیزری با رنج بالا تهیه کنند تا بتوانند فضاهایی به اندازه یک زمین فوتبال یا بزرگتر را اندازه گیری نمایند.

دقت متر لیزری

متر لیزری به طور کلی بسیار دقیق است. در این ابزار با دقت خاصی از قدرت عدسی ها و لیزر کمک گرفته شده و در هر بار محاسبه، فاصله نقطه الف و ب با مقایسه زمان لازم برای رفت و برگشت اشعه لیزرمشخص می گردد. دقت نهایی بستگی به کاربر دارد که تا چه اندازه لیزر را درست جانمایی کند و ثابت نگاه دارد. اگر به اندازه گیری های چندگانه نیاز دارید، خیلی مهم است که ابزار را کاملا ثابت نگاه دارید و یا از پایه نگهدارنده استفاده کنید.

بیشتر مدل های متر لیزری اندازه گیری دقیق با میزان خطای تا ۱٫۵ میلیمتر دارند. بعضی مدل ها دقیق تر هستند و دقت اندازه گیری را به ۱ میلیمتر رسانده اند. از طرف دیگر مدل های خیلی ارزان دقت بالایی ندارند و گاهی تا ۶ میلیمتر خطای اندازه گیری در آن ها دیده شده است.

مدل های ارزان قیمت و کم دقت برای کارهای عمومی و اندازه گیری های ساده روزمره مناسب هستند. برای کارهایی مانند نقاشی ساختمان، کاشیکاری، یا فنس کشی که به دقت بالا نیازی نباشد هم انتخاب خوبی هستند.

مدل های رنج متوسط و متر لیزری های رایج بازار برای کارهایی مانند نجاری، کابینت سازی، ساختمان سازی و محوطه سازی ایده آل هستند.

فعالیت های با دقت بالا مانند لوله گذاری، فوندانسیون گذاری و یا شیب بندی جاده ها باید از متر لیزری با دقت بالا و تکنولوژی پیشرفته استفاده نمایند.

کاربرد متر لیزری

متر لیزری کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. بیشتر مدل ها امکان نمایش فاصله بر حسب اینچ، فوت و متریک را دارند. تقریبا تمامی مترهای لیزری موجود در بازار قابلیت محاسبه فاصله، محیط و مساحت و محاسبات فیثاغورث را دارند ولی برخی مدل ها محاسبات پیچیده تری نیز انجام می دهند.

بیشتر افراد عادی، پیمانکاران و نجارها به چیزی بیشتر از فاصله، محیط و مساحت نیاز ندارند. اما با خرید متر لیزری پیشرفته امکان محاسباتی چون اندازه گیری چند مرحله ای، فضاهای چند وجهی، اندازه گیری غیر مستقیم و محاسبه زاویه را نیز خواهید یافت