صفحه اصلی / وبلاگ / حوزه مالیات

اجاره کارت خوان برای فرار مالیاتی تخلف و جرم محسوب می شود

رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر : اجاره کارت خوان برای فرار مالیاتی تخلف و جرم محسوب می شود.

رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر عنوان کرد: برحی صنوف که به جای استفاده از دستگاه پز مبالغ را کارت به کارت کرده و دریافت وجه نقد یا به حساب فرزند واریز می کنند از مقوله توافق با سازمان امور مالیاتی خارج شده و مشمول بخشودگی نمی شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایزان به نقل از ایسنا، رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر گفت: بعضا گزارش هایی از اجاره کارت خوان توسط برخی افراد در صنوف مختلف برای فرار مالیاتی می رسد که توسط بازرسان مورد پیگیری دقیق قرار می گیرد.

عباس صالح، با تاکید بر اینکه اجاره کارت خوان برای فرار مالیاتی تخلف و جرم محسوب می شود، خاطرنشان کرد : کسانی که دستگاه های کارت خوان و دستگاه پز را اجاره می دهند برایشان درآمد محاسبه می شود.

وی عنوان کرد: بر اساس ماده 274 تنظیم دفاتر، اسناد و دفاتر خلاف واقع، اختفاء فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن، ممانعت از دسترسی ماموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی، عدم انجام تکالیف قانونی مربوط به مالیات های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با وصول یا کسر مالیات مودیان دیگر و ایصال آن به سازمان امور مالیاتی در مواعد قانونی تعیین شده، تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران یا معاملات و قراردادهای مودیان دیگر به نام خود بر خلاف واقع، خودداری از انجام تکالیف قانونی در خصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه ای در سه سال متوالی و استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظورر فرار مالیاتی جزء موارد جرم مالیاتی محسوب می شود و مرتکبان به مجازات محکوم می شوند.

رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر با بیان اینکه بررسی مالیات هوشمند می شود و از مالیات سنتی خارج خواهیم شد، عنوان کرد: بیشتر جرائمی که برای فرار مالیاتی صورت می گیرد مربوط به اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از است.

وی در ادامه گفت : بر اساس اصل 51 قانون اساسی هیچ نوع مالیاتی وضع نمی شود مگر به موجب قانون باشد و موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی هم بر اساس قانون مشخص می شود.

صالح با اشاره به اینکه شناسایی مودیان جدید و مبارزه با فرار مالیاتی و متمرکز شدن بر پرونده های بزرگ در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار دارد، بیان کرد: شناسایی مودیان جدید بر اساس قانون پایانه ها ی فروشگاهی و سامانه امور مودیان است.

وی در همین خصوص عنوان کرد : سال 1400 حدود 754 مورد مودی جدید شناسایی نمودیم که برای تمامی این افراد توسط سازمان امور مالیاتی برگه تشخیص مالیات صادر شده است.

صالح با بیان اینکه سال 1401 بالغ بر 75 میلیارد تومان از جرائم مالیاتی کسبه و اشخاص حقیقی  و حقوقی بخشوده شده است، افزود: بر اساس بند 2 تبصزه 6 قانون بودجه سال 1402 و در راستای سیاست های حمایت از تولید علاوه بر دیگر معافیت ها نرخ مالیات موضوع ماده 105 اشخاص حقوقی که دارای پروانه بهره برداری از وزارتخانه ها ی ذیربط باشند معادل 7 واحد درصد کاهش داده شده و از 25 درصد به 17 درصد رسیده ست.

وی در خصوص اظهارنامه های دریافتی تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود پارسال بیش از 12 هزار و 325 اظهارنامه مالیاتی از کسبه دریافت نمودیم که در سال 1400 این عدد 10 هزار و 615 مورد بوده  که 16 درصد رشد دریافت اظهارنامه های مالیاتی را نشان می دهد.

رئیس اداره مالیاتی کاشمر بیان کرد : از 12 هزار و 325 اظهارنامه مالیاتی 9395 مورد تبصره ماده 100 را پر کرده اند، همه ساله سازمان امور مالیاتی قبل از انقضای خرداد ماه در راستای تبصره ماده 100 دستورالعملی را صادر و مشوق هایی را در نظر می گیرد تا کسبه از آن استفاده کنند و بدون رسیدگی، اظهارنامه هایشان قابل قبول است.

وی گفت : کسانی که تبصره ماده 100 پر کرده اند نسبت به سال 1400 حدود 22 درصد رشد داشته است، همچنین از 9395 مورد اظهارنامه 6392 مورد صفر بوده که 15 درصد نسبت به سال 1400 رشد داشته است.

صالح با اشاره به اینکه آمارهای ارائه شده بر اساس سال مالیاتی است، افزود : بیش از 50 درصد اظهارنامه های صفر را در سال مالیاتی 1401 قبول کرده ایم.

وی با بیان اینکه از 9395 اظهارنامه مالیاتی 3000 اظهارنامه مبلغ دار بوده است، اظهار کرد : همه ساله صاحبان مشاغل حداکثر تا پایان خرداد ماه باید اظهارنامه مالیاتی خود را برای سال قبل تکمیل کنند و صاحبان اجاره املاک و مستغلات و اشخاص حقوقی حداکثر تا پایان تیرماه این فرصت را دارند.

رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر با بیان اینکه بر اساس قانون اگر اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه ندهند جرائمی تعیین شده که غیر قابل بخشش است، بیان کرد : همه ساله مالیات و عوارضی که دریافت می شود به حساب شهرداری ها و فرمانداری ها برای روستاهایی که فاقد دهیاری هستند واریز می شود.

وی اذعان کرد : سال 1400 بیش از 44 میلیارد تومان به حساب شهرداری ها، دهیاری ها، روستا ها و شهرها واریز شده که این مبلغ در سال مالیاتی 1401 بیش از 93 میلیارد تومان بوده و از رشد 111 درصدی برخوردار است.

صالح با بیان اینکه واریزی به حساب شهرداری ها، روستاهای عشایری و روستاهای فاقد دهیاری از ابتدای امسال تا پایان مردادماه رشد 58 درصدی داشته است، عنوان کرد : این مبلغ در مدت مشابه پارسال 32 میلیارد تومان بوده که امسال به 51 میلیارد تومان رسیده است.

وی در ادامه با اعلام اینکه بانک مرکزی مکلف شده است اطلاعات دستگاه های پز را در سامانه مربوطه ثبت کند، گفت : با قوانینی که در حال اجرا شدن است بسیاری از فرارهای مالیاتی کم و به عدالت مالیاتی نزدیک تر می شویم.

وی همچنین حاطر نشان کرد : بعضا گزارش هایی از اجاره کارت خوان توسط برخی افراد در صنوف مختلف برای فرار مالیاتی می رسد که توسط بازرسان مورد پیگیری قرار می گیرد.

رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر عنوان کرد: برحی صنوف که به جای استفاده از دستگاه پز مبالغ را کارت به کارت کرده و دریافت وجه نقد یا به حساب فرزند واریز می کنند از مقوله توافق با سازمان امور مالیاتی خارج شده و مشمول بخشودگی نمی شوند.

وی گفت : اگر سامانه امور مودیان و قانون پایانه های فروشگاهی راه اندازی شود جلوی بسیاری از فرارهای مالیاتی گرفته می شود، به طوری که اگر مودیان فروش داشته باشند طی مدت 30 روز باید مبلغی که به حسابشان واریز می شود را تایید کرده و اثبات کنند که برای چه موردی بوده است.

صالح در پایان افزود : با برنامه ریزی هایی که در حوزه اصلاح فرایندهای مالیات ستانی، هوشمند شدن مالیات ستانی و گذار از نظام مالیات ستانی سنتی که مبتنی بر چانه زنی ها بوده، صورت گرفته امیدواریم توفیقات خوبی برای جلوگیری از فرار مالیاتی کسب کنیم.