صفحه اصلی / وبلاگ / اخبار اتاق اصناف ایران

رئیس اتاق اصناف ایران : ضرورت تسریع در رفع نواقص درگاه ملی مجوزها و سامانه نوین اصناف

برگزاری نشست بررسی مشکلات درگاه ملی مجوزها و سامانه نوین اصناف در اتاق اصناف ایران/ رئیس اتاق اصناف ایران تاکید کرد : ضرورت تسریع در رفع نواقص درگاه ملی مجوزها و سامانه نوین اصناف

نشست بررسی مشکلات درگاه ملی مجوزها و سامانه نوین اصناف به میزبانی مجتبی صفایی رئیس اتاق اصناف ایران و با حضور امیر سیاح رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی و قاسم گل گواهی مشاور دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی ، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، در این نشست که عصر روز گذشته (12 شهریور 1402) برگزار شد، محمود بنا نژاد دبیرکل اتاق اصناف ایران، سلمان صرامی مشاور عالی و امور راهبردی اتاق اصناف ایران، محمدرضا فرجی، نائب رئیس اتاق اصناف تهران و برخی از روسای اتحادیه های صنفی، محمد جواد افشاری مسئول فناوری اطلاعات  دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی، محسن صرامی مشاور بسیج اصناف و نیز تعدادی از کارشناسان صنفی، حصوصی و فناوری اطلاعات در محل اتاق اصناف ایران حضور یافتند.

رئیس اتاق اصناف ایران در این باره گفت : به موجب قانون تسهیل صدور مجوزها و اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به تازگی درخواست پروانه های کسب بدون مراجعه حضوری به دفاتر اتحادیه های صنفی و از طریق سامانه انجام می شود. به طوری که متقاضی ابتدا به درگاه ملی مجوزها و در گام بعد به سامانه نوین اصناف مراجعه می کند و پس از ثبت مدارک ، دستگاه های مختلف پاسخ استعلامات لازم را داده و اتحادیه یا سامانه پروانه کسب را صادر می کنند.

صفایی گفت : سامانه محور کردن فرآیند صدور پروانه کسب می تواند اقدامی مثبت باشد به شرط آن که اولا در حوزه اختیارات اتحادیه ها خللی وارد نشود و دوم اینکه مشکلات نرم افزاری، تعریف نشدن برخی رسته ها و منوهای لازم در سامانه یا اشتباهات برنامه نویسی رفع شود.

وی افزود : متاسفانه در حال حاضر متقاضیان پروانه کسب و اتحادیه ها مشکلات عدیده ای با هر دو سامانه دارند و از سوی دیگر حوزه اختیارات اتحادیه ها و تاثیرگذاری آن ها بر بازار محدود شده است که این امر نگرانی ها ی اجتماعی و اقتصادی در پی دارد. اما در نشست های مشترک با دستگاه های متولی از جمله مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی و دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی و روسای اتاق ها و اتحادیه های صنفی و سایر کارشناسان تلاش می شود تا این خلاء ها و مشکلات روز به روز کمتر شود.

رئیس اتاق اصناف ایران بیان کرد : در نشست روز گذشته مقرر شد کارگروهی متشکل از نماینده اتاق اصناف ایران، نماینده اتاق اصناف تهران، مرکز ملی مجوزها و دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی تشکیل شده و به طور مستمر این اشکالات را رفع کند.

صفایی بیان کرد : در تلاشیم تا بر اساس قانون نظام صنفی، فرصت رسیدگی اتحادیه ها به پرونده های ارسالی را منطقی تر کنیم. چرا که فرصتی که سامانه داده است بسیار محدود است. با این حال لازم است تا کار کارشناسی بیشتری انجام شود تا به نقطه نظر مشترکی برسیم.

وی گفت : نواقص درگاه ملی مجوزها و سامانه نوین اصناف نیز باید هرچه سریع تر رفع شود. در سامانه نوین اصناف برخی از رسته ها به لحاظ تخصصی و یا منطقه ای به درستی دیده نشده است. لذا از اتاق های اصناف شهرستان ها می خواهیم این نواقص را شناسایی کرده و به طور مکتوب به اتاق اصناف ایران ارجاع دهند تا در کمیته فوق الذکر مطرح شده و این رسته ها در سامانه اضافه یا اصلاح شود.

رئیس اتاق اصناف ایران اظهار کرد : به طور کلی تعامل خوبی بین وزارت اقتصاد، وزارت صمت و اتاق اصناف ایران و شهرستان ها با هم وجود دارد و اصناف در نوین سازی روش صدور مجوز، پیشگام سایر نهادها بوده اند به طوری که آقای سیاح رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در این نشست بر پیشگام بودن اصناف نسبت به دستگاه های دولتی تاکید کرده است.

صفایی ابراز امیدواری کرد که همگان بدانند اصناف پیشتاز در تحول و تکنولوژی بوده و هستند و آینده را بدون فناوری قابل تصور نمی دانند. با وجود این، دولت و مجلس نیز لازم است از تکثر بی جهت سامانه های مربوط به اصناف جلوگیری کنند تا واحدهای صنفی سردرگم نشوند و از سوی دیگر سامانه ها با مشورت اصناف ایجاد شده و پشتیبانی قوی داشته باشند.