صفحه اصلی / وبلاگ / اخبار اتاق اصناف تهران

احتمال افزایش قیمت لوازم یدکی با تداوم تخصیص ارز مبادله ای به خودروسازان

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات تهران : 

احتمال افزایش قیمت لوازم یدکی با تداوم تخصیص ارز مبادله ای به خودروسازان / قیمت لوازم یدکی خودرو افزایش پیدا نکرده است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات تهران گفت : 80 درصد عرضه لوازم یدکی خودرو را بخش خصوصی در اختیار دارد. با این حال در آبان امسال مشاور وزیر صمت تخصیص ارز مبادله ای به واردات لوازم یدکی را به خودروسازان محدود کرد. در حالی که خودروسازان تنها سهمی 20 درصدی از تامین این بازار را دارند بنابراین با تداوم حذف این ارز و واردات لوازم یدکی با ارز آزاد، احتمال افزایش قیمت در آینده وجود دارد.

 

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی خودرو و  ماشین آلات تهران در آخرین وضعیت این بازار گفت : تامین لوازم یدکی خودروهای چینی با مشکل روبه رو شده، زیرا دولت درهای کشور را به روی این خودرو ها باز کرده، اما هیچ تعهدی به تامین لوازم یدکی آن ها ندارد.

وی در پاسخ به احتمال افزایش قیمت این لوازم در هفته های پایانی سال گفت : رکود چند ماهه حاکم بر بازار خودرو به بازار لوازم یدکی هم سرایت کرده در حالی که به پایان سال هم نزدیک می شویم و در آستانه شب عید فروشندگان لوازم یدکی چه در سطح خرده فروشی و چه در سطح عمده فروشی، به نقدینگی نیاز دارند تا پرداخت های پایان سال کارکنان خود را انجام دهند، در این شرایط کاهش عرضه و فروش و یا فروش با قیمتی بالاتر از توان خرید مردم امری شدنی به شمار نمی آید و حتی با وجود نوسانات قیمت ارز، بهای لوازم یدکی خودرو افزایش پیدا نکرده است.

حسینی افزود : با این حال اگر شرایط تخصیص ارز به واردات لوازم یدکی ادامه پیدا کند و قیمت دلار افزایش یابد، اقللمی که با نرخ جدید دلار وارد می شود با قیمت بیشتری به بازار عرضه خواهد شد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات تهران خبر داد : در حال حاضر تنها تامین برخی از لوازم یدکی خودروهای چینی با مشکل روبرو شده زیرا دولت درهای کشور را به روی این خودرو ها باز کرده اما هیچ تعهدی به تامین لوازم یدکی آنها ندارد که البته این محددودیت هم تنها در برخی قطعات وجود دارد نه همه آنها.

 

مبادی ورودی کالاهای تقلبی باید کنترل شود

وی درباره دلایل عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار اظهار کرد : مبادی ورودی کالاهای تقلبی باید کنترل شود که این اتفاق نمی افتد. لوازم یدکی تقلبی از مبادی قانونی وارد می شود و شناسه کالا و کد رهگیری دریافت می کند، بنابراین دیگر اتحادیه نمی تواند در سطح عرضه با آنها برخورد کند. دولت باید از متولی گری در واردات لوازم یدکی خارج شود و به نقش نظارتی خود باز گردد و این امر را به کل به بخش خصوصی واگذار کند تا این مشکل برطرف شود.

یکی از دلایل اهمیت لوازم یدکی خودرو با کیفیت، افزایش ایمنی خودرو است. ایمنی یکی از نگرانی های اصلی در مورد وسایل نقلیه است و کیفیت لوازم یدکی، نقش مهمی در تضمین آن دارد. در زمان تعمیر وسیله نقلیه، ایمنی باید در اولویت اول قرار گیرد. قطعات و اجزای با کیفیت بر اساس استانداردهای مختلف تولید و عرضه می شوند تا از عملکرد قابل اعتماد خودرو در شرایط مختلف رانندگی، اطمینان حاصل شود.