صفحه اصلی / وبلاگ / حوزه مالیات

تعریف 4 الگوی متفاوت در صدور صورت حساب الکترونیک

رئیس مرکز آموزش و پژوهش سازمان امور مالیاتی : تعریف 4 الگوی متفاوت در صدور صورت حساب الکترونیک / لحاظ الگوی تخصصی برای صرافان و طلا فروشان

بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی، هر صنف باید به طور تخصصی صورت حساب صادر کند اما اگر این امکان برای آنها فراهم نشده باشند باید از الگوی عمومی تبعیت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از بازار، به گفته محمد برزگری رئیس مرکز آموزش و پژوهش سازمان امور مالیاتی، در حال حاضر به غیر از الگوی عمومی که به عنوان الگو شماره یک شناخته می شود، سه الگوی تخصصی نیز تعریف شده است.

رئیس مرکز آموزش و پژوهش سازمان امور مالیاتی افزود بر اساس ماده یک قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، صورت حساب الکترونیک، صورتحسابی است دارای شماره منحصر به فرد مالیاتی که اطلاعات مندرج در آن، در حافظه مالیاتی فروشنده ذخیره می شود. مشخصات و اقلام اطلاعاتی صورتحساب الکترونیکی متناسب با نوع کسب و کار توسط سازمان تعیین و اعلام می شود در مواردی که از دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه پرداخت الکترونیکی به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده می شود، رسید یا گزارش الکترونیکی پرداخت خرید صادره درحکم صورتحساب الکترونیکی است.

وی گفت بر این اساس برای هر کسب و کاری که برای آن یک الگوی تخصصی در نظر گرفته نشده باشد، یک الگوی عمومی برای صدور صورتحساب های الکترونیک تعیین شده است و همه صورتحساب ها باید بر اساس این استاندارد عمومی به سازمان امور مالیاتی ارسال شود.

برزگری گفت، علت تعریف یک الگوی تخصصی برای صرافان و طلا فروشان این است که اصل کالایی که این اصناف به فروش می رسانند از مالیات ارزش افزوده معاف است. به طور مثال اصل ارز طلا از مالیات ارزش افزوده معاف است و تنها مابه التفاوت بین رقم خرید و فروش، حق العمل یا کارمزد مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شود به همین دلیل این دو صنف اقدام به تعریف یک الگوی تخصصی برای صدور صورت حساب الکترونیک کردند.