آموزش ساخت استند یا زیر مانیتوری DIY در خانه

امروزه اکثر افراد مدت زمان طولانی را جلوی مانیتور به سر می‌برند. نشستن طولانی مدت در وضعیت نادرست می‌تواند به سلامت بدن و ستون فقرات آسیب وارد کند. قرارگیری مانیتور در وضعیت صحیح از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در صورتی که مانیتور در وضعیت مناسبی قرار نگیرد، می‌تواند موجب ایجاد عارضه در  گردن و چشمان شما ‌شود. صفحه مانیتور باید به طور مستقیم روبروی شما و بالاتر از کیبورد قرار داشته باشد و قسمت بالایی آن باید حدود ۲ یا ۳ سانتی‌متر بالاتر از سطح چشمان شما قرار گیرد.

لوازم مورد نیاز جهت ساخت پایه نگهدارنده‌ مانیتور

اگر فارسی‌بر ندارید و قصد دارید بودجه‌ کمتری به این کار اختصاص دهید، می‌توانید از اره‌ گرد‌بر نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید ۵ قطعه چوب به ابعاد: ۹۰*۲۵ (یک قطعه)، ۳۰*۲۵ (یک قطعه) و ۳۰*۱۵ (سه قطعه)، از نجاری تهیه کنید. از قطعات ۳۰*۱۵ سانتی متری برای پایه استفاده می‌شود و به کمک قطعه‌ی ۳۰*۲۵ طبقه‌ای برای قرار دادن کتاب یا کاغذ طراحی می‌کنیم تا شکل زیباتری به زیر مانیتوری شما و نظم بیشتری به میز کارتان ببخشد.

برش آسان و سریع قطعات به وسیله فارسی‌بر

ابتدا با استفاده از متر، ۹۰ سانت از چوب را علامت بزنید و سپس به وسیله‌ی فارسی‌بر قطعه چوب را ببرید. سپس همین کار را برای قطعات ۳۰*۲۵ و ۳۰*۱۵ تکرار نمایید. توجه داشته باشید که اگر تیغه فارسی‌بر را دقیقاً روی قسمت علامت گذاری شده قرار دهید، قطعه چوب شما از میزان مورد نظرتان کوتاه‌تر خواهد شد. برای جلوگیری از این اشتباه، ابتدا قطعه را کمی بلند‌تر از اندازه‌ی مورد نظر برش داده و سپس بلندی آن را اصلاح کنید.

نصب پایه‌های زیرمانیتوری در۴ مرحله

از قطعات اضافی چوب‌ها، سه قطعه را روی هم گذاشته و کفی شلف (قطعه ۳۰*۲۵ سانتی متری) را روی آن‌ها قرار دهید. و سپس پایه‌ها ( دو قطعه ۳۰*۱۵) را دو سمت کفی شلف قرار دهید. در ویدیو این سه قطعه کاملا صاف و هم اندازه بودند اما در واقع برای علامت گذاری محل اتصال نیاز به قطعات کاملاً هم اندازه ندارید. فقط کافیست که قطر هر کدام از قطعات با قطر شلف برابر باشد تا ارتفاع به درستی تنظیم شود.

با مداد، خط تماس پایه‌ها با شلف را علامت‌گذاری کنید. پس از علامت گذاری، پایه‌ها را به طرف دیگر برگردانید به صورتی که خطوط علامت‌گذاری شده از بیرون مشخص باشند.سپس، چسب چوب را زیر خطوط علامت‌گذاری شده بزنید و بعد پایه ها را به شلف چسبانده و برای اطمینان از محکم شدن آن‌ها، با استفاده از گیره دستی آن‌ها را دو طرف شلف نگهدارید.

پس از خشک شدن چسب چوب، نوبت به سوراخکاری می‌رسد. سوراخ ها باید یک سانتی متر زیر خط علامت‌گذاری شده و با فاصله‌ حدود ۴ سانت از لبه ها ایجاد شوند. برای سوراخکاری باید از مته خزینه استفاده کنیم تا پیچ‌ها راحت‌تر جا بروند. خزینه نوعی مته است که برای پنهان کردن جای پیچ و یا سوراخکاری جای پیچ ها از آن استفاده می‌کنند.

پس از سوراخکاری در محل‌های مناسب، از پیچ‌های ۴ سانتی متری برای پیچکاری استفاده می‌کنیم. دریل پیچ‌گوشتی شارژی ۸۹۰۵ رونیکس، می‌تواند انجام تمام این مراحل را برای شما آسانتر کند.

حالا طبقه پایینی زیر مانیتوری را که از دو طرف به دو پایه پیچ شده روی میز گذاشته و پایه ی دیگر زیر مانیتوری را کمی دورتر قرار می‌دهیم. سپس قطعه چوب ۹۰*۲۵ سانتی‌متری را روی پایه‌ها قرار می‌دهیم به طوری که پایه‌ها از دو طرف صفحه به اندازه پنج سانت فاصله داشته باشند و روی صفحه‌ی چوبی را علامت گذاری کنید. سپس مشابه مراحل قبل پس از چسباندن قطعات با چسب چوب، یک سانتی متر پایین تر از محل علامت گذاری شده و حدود ۳ سانتی متر از لبه‌ تخته را با دریل و مته خزینه سوراخ کنید و پس از آن پیچ‌کاری را انجام دهید.

فقط چند کار جزئی تا تکمیل زیرمانیتوری دست ساز شما باقی مانده!

برای پرکردن سوراخ‌های جای پیچ‌ها از بتونه استفاده می‌کنیم. مواد مورد نیاز برای بتونه : مِل، سریش، رنگ چوب، و مقداری آب می‌باشد.

مل و سریش را به نسبت یک به شش مخلوط می‌کنیم. مقداری آب اضافه می‌کنیم و سپس دو الی سه قطره از رنگ چوب را به آن اضافه کرده و باهم مخلوط می‌کنیم و بعد با استفاده از کاردک بتونه را روی جای پیچ‌ها می‌مالیم به طوری که حفره‌ها کاملا پر شوند چون ممکن است در صورت کم بودن بتونه، پس از خشک شدن و  انقباض مواد، منافذ کامل پر نشوند.

بعد از خشک شدن بتونه، باید با استفاده از سنباده سطح چوب را  صاف کنیم به طوری که پستی و بلندی نداشته باشد. در این ویدیو از  سنباده‌ برقی ۶۴۰۶ رونیکس برای صاف کردن سطح چوب استفاده شده است.

حالا نوبت به آخرین مرحله‌ یعنی رنگ کردن می‌رسد. رنگ مورد علاقه‌ خود را انتخاب کرده و با دقت تمام سطوح زیرمانیتوری را رنگ بزنید.

سخن آخر

امروزه ساخت وسایل چوبی و DIY  در خانه طرفداران زیادی دارد.‎ گرچه می‌توان بسیاری از وسایل را به صورت آماده تهیه کرد اما ساختن وسایل چوبی در خانه علاوه بر مقرون به صرفه بودن، لذت خلق کردن را برای شما به ارمغان آورده و همچنین می‌توانند به منبع در آمد مناسبی بدل شوند. برای آموزش های بیشتر به مجله‌رونیکس مراجعه فرمایید.

? ثبت سفارش: تماس با 0216497


?آدرس کانال تلگرام رونیکس?
t.me/ronixpowertools


?آدرس صفحه اینستاگرام رونیکس?
www.instagram.com/ronixtools


?آدرس وبسایت رونیکس?
www.ronixtools.com/ir
رونیکس،آخرین ابزاری که می خرید

فروشگاه Ronix
  Ronix
مشاهده فروشگاه
021-6497
1401/04/28 - 17:17

خیابان جمهوری-خیابان حافظ-خیابان جامی-نبش کوچه افشار-شرکت رونیکس

تالارتوزیع

برای اشتراک گذاری پست ها روی شبکه های اجتماعی مورد نظر خود کلیک نمایید.