با شروع فصل گرما، نصب و راه اندازی کولر امری اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد؛ اما نصب کولر نیز مانند دیگر کارهای فنی، نیازمند اطلاعات، تجربه و مهارت کافی است و در صورتی که به درستی انجام نشود ممکن است موجب خسارت به دستگاه شما بشود و یا آن را از گارانتی خارج کند. پس اگر تجربه نصب کولر را ندارید، پیشنهاد ما به شما این است که حتماً از یک کارشناس کمک بگیرید. اما اگر به انجام کارهای فنی علاقه‌مند هستید و قصد دارید نصب کولر را به صورت حرفه‌ای بیاموزید، ما در این مقاله که با همکاری شرکت انرژی تهیه شده، برای آموزش تمام نکاتِ دمونتاژ، مونتاژ و نصب کولر، همراه شما خواهیم بود.

مراحل نصب کولر در یک نگاه

آموزش دمونتاژ کردن کولر در شش مرحله

۱-اولین مرحله در دمونتاژ کردن کولر باز کردن شیلنگ ها و چهارراهی آب است. در این مرحله باید توجه داشته باشید تا شیلنگ ها خم نشوند.

۲-دومین گام باز کردن پیچ های سقف به وسیله‌ی دریل شارژی است.

۳-مرحله ی بعد، باز کردن موتور و سیم های آن از جعبه برق است. برای اینکار باید ابتدا تسمه را از پولی)قسمتی که تسمه بر روی ان قرار می گیرد و وظیفه انتقال نیرو بین اجزا را به عهده دارد) جدا کرده و سپس هر یک از سیم هایی که در جعبه موتور قرار دارند را باز کنیم.

۴-در این مرحله پمپ آب و سیم های آن می بایست از جعبه ی برق جدا شوند. توجه داشته باشید که پمپ آب شامل یک خار می شود که نباید هنگام باز کردن، هیچ فشاری به آن وارد شود.  پمپ همچینین شامل یک پیچ است که به صورت کشویی بیرون می آید.

۵-مرحله ی بعد باز کردن پیچ های دهانه ونتیلاتور و پیچ های نگه دارنده ی پایه های ونتیلاتور است که توسط دریل پیچ‌گوشتی با سری چهارسو باز می‌شود. برای باز کردن پیچ های ونتیلاتور از آچار ۱۳ میلی‌متری جغجغه ای استفاده می‌شود.

۶-آخرین مرحله در دمونتاژ کردن کولر باز کردن پیچ های ستون و پیشانی می باشد. صفحه جلویی کولر، پیشانی و پایه های عقبی، ستون نام دارد که ونتیلاتور بر روی آن ها سوار می‌شود.

اکنون کولر دمونتاژ شده آماده‌ی حمل به محل نصب است. دقت کنید که در هنگام حمل، ضربه‌ای به اجزای کولر وارد نشود. همچنین بهتر است ابتدا اجزای بزرگ را به محل نصب حمل کرد این اجزا شامل تشک، کفی و ونتیلاتور هستند.

مونتاژ ساده و سریع  کولر

مونتاژ کولر، دقیقا بر عکس فرایند دمونتاژ است. برای مونتاژ کردن کولر هنگام وصل کردن فیش ها باید آن‌ها را همانگونه که باز کرده بودیم ببندیم و نباید تغییری در آن‌ها  رخ دهد.

چه شرایطی برای نصب کولر نیاز است؟

تراز بودن پایه کولر نیز بسیار حائز اهمیت است، زیرا در صورت تراز نبودن آب به طور کامل روی پدها نمی‌آید و در نتیجه همه‌ی قسمت ها به طور کامل آبرسانی نمی‌شوند و بعضی از قسمت ها خشک می‌مانند. این امر موجب آسیب دیدن موتور، لرزش کولر و بروز مشکل در آبرسانی پدهای سلولوزی می‌شود و در نتیجه هوای خروجی کولر کمتر خنک می‌شود.

پایه کولر های شرکت انرژی باویژگی های منحصر به فردی نظیر قابلیت تغییر ابعاد در طول و عرض از هفتاد تا نود سانتی متر، قابلیت تنظیم ارتفاع از ده تا بیست و پنج سانتی متر، تراز آسان، مقاومت در برابر گرما و سرما و رطوبت، قابلیت استفاده برای انواع کولرها (از کولر ۳۵۰۰ تا ۷۵۰۰) نصب اسان و سریع، و طراحی سبک خود، می‌توانند انتخاب رضایت‌بخش و مناسبی برای شما باشند.

برای کانال کشی استاندارد کولر باید به دو نکته توجه داشت:

  1. ابعاد کانال
  2. زخامت کانال

اگر کانال بیش از حد نازک باشد باعث ایجاد سر و صدای زیاد می‌شود. از دیگر عوارض کانال‌ کشی غیر استاندارد می‌توان به وارد شدن فشار بیش از حد به موتور یا همان آمپر کشیدن موتور که در نهایت موجب سوختن موتور می‌شود؛ و همچنین هوادهی نامناسب اشاره کرد.

شرایط مناسب محل نصب کولر:

۱- تناسب ابعاد کانال و کولر: در صورت عدم تناسب بین ابعاد کانال مشتری و کانال کولر راندمان هوا پایین می‌آید هوادهی کم شده، موتور آمپر می‌کشد و در نهایت می‌سوزد. برای یک کولر ۷۰۰۰، دریچه‌ای به ابعاد ۵۲*۵۲ مناسب می‌باشد.

۲- هم راستا بودن دهانه‌ی کانال با دهانه کولر: دهانه کانال و دهانه کولر باید هم سطح باشند چرا که وجود اختلاف سطح منجر به پایین آمدن میزان هوادهی کولر می‌شود.

عدم تناسب ابعاد کانال و ظرفیت کولر موجب افت راندمان عملکرد و میزان هوادهی کولر همچنین بروز آسیب به کولر می گردد

وجود فضای خالی اطراف کولر جهت سرویس و تعمیرات-۳

در اطراف کولر حتما باید فضای خالی وجود داشته باشد تا تعمیرات و سرویس به نحوی صورت گیرد  حداقل فضای مورد نیاز شصت سانتی متر از هر طرف کولر است به اندازه‌ای که یک نفر به طور راحت بتواند آنجا بایستد.از جمله مناطق ممنوع برای نصب کولرها می‌توان به معابر عمومی،  کنار پکیج‌ها و آب‌گرم‌کن‌ها اشاره کرد. دلیل ممنوعیت نصب کولر در کنار پکیج‌ها این است که پکیج در حال کار گاز co2 تولید می‌کند و اگر کولر در فاصله کمتر از حد استاندارد (۳ متر فاصله افقی یا ۱ متر پایین تر) نسبت به دهانه خروجی دود کش پکیج  نصب شود باعث مکش دود به داخل فضا و باعث آلودگی هوای محیط می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که کولر باید حداقل ۳ متر از لوله‌های فاضلاب پشت‌بام فاصله داشته باشد تا از ورود بوی فاضلاب به خانه جلوگیری شود.

تنظیم ارتفاع پایه

برای تنظیم ارتفاع پایه می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد :

لبه بالای کانال کولر تا زیر تشک را متر میزنیم عدد به دست امده را منهای ارتفاع لبه بالایی کانال تا کف پشت‌بام می‌کنیم عدد به دست امده ارتفاع مورد نیاز ما برای تنظیم پایه است.

توجه داشته باشید که کولر باید به آرامی بر روی پایه قرار بگیرد. از جابه‌جایی پایه در زمانی که کولر به روی آن قرار دارد خودداری نمایید.

آموزش نصب و راه اندازی کولر به زبان ساده

۱-نصب برزنت

۲- آچارکشی تمام پیچ‌ها و تنظیم تسمه

۳- نصب شناور و نصب شیلنگ آب، روغن‌کاری یاتاقان 

۴-وصل کردن سیم‌های برق

۵-نصب ترموستات محیطی

۶-تنظیم شناور

۷-تست و راه‌اندازی

۸- نحوه استفاده از کولر و ترموستات محیطی

مرحله اول: نصب برزنت

برای نصب برزنت اول آن را پشت و رو می‌کنیم به طوری که قسمت آبی داخل باشد. سپس آن را روی کانال، قرار داده و به وسیله تسمه به کانال توسط پیچ سرمته و تسمه نصب می‌کنیم و سپس برزنت را به حالت اول برمی‌گردانیم. به این عمل اصطلاحاً لب برگردان می‌گویند. توجه داشته باشید که استفاده از گیره در نصب برزنت ممنوع می‌باشد.

باید توجه داشته باشیم که هنگام استفاده از تسمه در دور تا دور برزنت در رو نداشته باشیم تا تمامی باد باید به سمت داخل کانال کولر برود.

آچارکشی پیچ‌ها و تنظیم تسمه

معمولا برای آچارکشی از آچار سایز ۱۳ استفاده می‌کنیم از آچار سایز ۱۵ نیز برای سفت کردن شناور استفاده می‌شود. همچنین از آچار آلن ۴ برای سفت کردن پولی موتور و پولی پروانه استفاده می‌شود. تنظیم تسمه با دست انجام می‌شود زیرا سفت بودن زیاد تسمه باعث بالا رفتن جریان موتور و جریان مصرفی و داغ شدن موتور می‌شود. اما شل بودن زیاد تسمه هم باعث می‌شود پروانه کولر روی دور بسیار کند بچرخد و اینکه هنگام استارت ایجاد صدای بلندی میکند ( اصطلاحا شلاق میزند )

وصل کردن سیم‌های برق در جعبه برق

سیم‌های کولر طبق رنگ بندی شان در جعبه برق وصل می‌شوند. سیم پنج رشته پنج رنگ مختلف دارد: مشکی (نشانه دور تند)، قهوه‌ای (نشانه دور کند)، زرد (نشانه پمپ)، آبی (نشانه نول یا مشترک) و زرد-سبز نشانه سیم ارت است.

تنظیم شناور و روغن‌کاری یاتاقان

تنظیم شناور آخرین مرحله است زیرا گنجایش تشتک کولر پنجاه لیتر آب است و پر شدن آن طول میکشد. برای تنظیم شناور باید منتظر باشیم تا تشتک پر شود و سپس به طریقی شناور را تنظیم کنیم که آب سرریز نشود. داخل کولر یک شیر تخلیه است که در قسمت تخلیه بسته می‌شود آب باید تا زیر شیر تخلیه باشد.

حالا کار نصب کولر به پایان رسیده و برای راه‌اندازی آن باید به محیط داخل خانه برویم.

تست و راه اندازی

برای نصب ترموستات محیطی حتما نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

۱-ترموستات باید به دور از نور آفتاب و دور از پنجره نصب شود

۲- ارتفاع نصب ترموستات محیطی از زمین یک متر و پنجاه سانتی متر است. ترموستات محیطی نباید روبروی دریچه کولر نصب شود. ۳-ترموستات محیطی باید تراز نصب شود. برای نصب ترموستات سه پیچ و سه رول پلاک داریم اگر دیواری که ترموستات روی آن نصب می‌شود گچی باشد، از دریل شارژی استفاده می‌کنیم و اگر دیوار از  جنس سنگ یا سرامیک باشد از دریل برقی با مته الماسه استفاده می‌شود.

آموزش نحوه کارکرد ترموستات محیطی به صورت کامل

ترموستات سه حالت دارد:

نکته دیگر در مورد ترموستات‌ها تایمر است که قابلیت تنظیم زمان روشن و خاموش شدن را بین ۱۵ دقیقه تا ۱۲ ساعت را می دهد. به طور مثال شما ساعت شش عصر به منزل می‎رسید با تنظیم کردن تایمر بر روی ساعت پنج و سی دقیقه کولر نیم ساعت قبل از ورود شما به منزل شروع به کار کرده و خانه هنگام ورود شما کاملا اماده و خنک است.

علامت آچار کوچک و آچار بزرگ بر روی ترموستات نمایانگر جریان کشیدن موتور است. ترموستات شامل یک آچار کوچک و یک آچار بزگ است .آچار کوچک نمایانگر موتوری است که چهل درصد امپر کشیده و آچار بزرگ نمایانگر موتوری است که شصت درصد امپر کشیده است. با نشان داده شدن آچار بزرگ، کولر به طور خودکار قطع شده تا شما مشکل را برطرف کنید. از جمله دلایل نمایان شدن آچار می‌توان به سفت بودن تسمه، کمبود روغن یا خرابی یاتاقان و آمپرهای لحظه‌ای، مانند قطعی لحظه‌ای برق اشاره کرد. مهم‌ترین ویژگی ترموستات‌های شرکت انرژی، مدار نشتی جریان است. برای مثال، اگر جایی نشتی جریان وجود داشته باشد،چه در پمپ چه در موتور و چه اتصالات برقی ،مدار نشتی جریان برای جلوگیری از برق گرفتگی فرد عمل می‌کند. از نکات قابل توجه دیگر ترموستات‌های شرکت انرژی، می‌توان به وجود کلید قطع دو قطب اشاره کرد، که باعث قطع شدن فاز و نول می‌شود.

? ثبت سفارش: تماس با 0216497


?آدرس کانال تلگرام رونیکس?
t.me/ronixpowertools


?آدرس صفحه اینستاگرام رونیکس?
www.instagram.com/ronixtools


?آدرس وبسایت رونیکس?
www.ronixtools.com/ir
رونیکس, آخرین ابزاری که می خرید

فروشگاه Ronix
  Ronix
0098216497
1401/05/3 - 12:17
21 بازدید

خیابان جمهوری-خیابان حافظ-خیابان جامی-نبش کوچه افشار-شرکت رونیکس

تالارتوزیع

برای اشتراک گذاری پست ها روی شبکه های اجتماعی مورد نظر خود کلیک نمایید.