اره فارسی بر چیست؟

اره فارسی بر دستگاهی است که بر روی آن یک تیغه دوار قرار گرفته است است که می توان آن را به کمک یک دسته بالا و پایین برده و برش های مختلفی را بر روی قطعات و الوار چوبی ایجاد کرد. این دستگاه ها دارای موتورهای برقی و الکتریکی قدرتمندی بوده تا با افزایش دادن و یا کاهش دادن سرعت تیغه، می تواند عملیات برش را مدیریت کند. از این رو فارسی برها را می توان در میان ابزارهای نجاری قرار داد که می توان از آن برای ایجاد برش های دقیق، صاف، بدون لب پر شدن و یا پلیسه شدن چوب استفاده کرد. البته که یکی از مهمترین مزایای استفاده از این دستگاه ها، امکان ایجاد برش زاویه دار است.

در واقع دلیل چنین نام گذاری این دستگاه ها نیز، همین قابلیت برش زاویه دار است؛ چرا که در صنعت، به برش های زاویه دار، برش های فارسی نیز گفته می شود. یک اتصال فارسی، به اتصالی بین دو عضو مجزا گفته می شود که نسبت به یکدیگر دارای زاویه هستند. به صورت معمول این زاویه 90 درجه خواهد بود. از این رو هر قطعه به تنهایی باید دارای زاویه 45 درجه باشد. بهترین نمونه برای درک هرچه بهتر، قاب عکس است. هر چارچوب قاب عکس دارای زاویه 45 درجه بوده که در کنار هم، زاویه 90 درجه می سازند. از این رو از اره فارسی بر برای ایجاد برش های اریب، عمودی، افقی، فارسی و یا ترکیبی استفاده کرد.

 

کاربردهای فارسی بر چیست؟

به صورت معمول می توان از اره فارسی بر در کارگاه های نجاری استفاده کرد. این محصول مخصوص کار با چوب بوده و به همین دلیل به آن فارسی بر چوب نیز گفته می شود. در صنایع چوبی می توان از این دستگاه برای تولید و شکل دهی به قطعات و الوار چوب استفاده کرد. برای ساخت میز، مبل، درب و پنجره، صندلی، قاب عکس صنایع و لوازم تزئینی چوبی و … می توان از این مدل از دستگاه ها استفاده کرد.

البته که یک اره فارسی بر قادر به برش کاشی و سرامیک نیز بوده و در صورتی که قصد دارید تا سرامیک و یا کاشی های خود را با زاویه بریده و در کنج و یا گوشه ها قرار دهید، بهتر است از فارسی بر استفاده کنید. امروزه در صنعت ساختمان سازی و ساخت و ساز نیز از این دستگاه به وفور استفاده می شود. این ابزار، گزینه ای ایده آل برای ایجاد زوایای قائم و یا 45 درجه در چارچوب درب ها و یا پنجره ها است. از اره فارسی برای همچنین می توان برای اجرای جوش های شایری، اتصال های روسری و زیر سری، ایجاد اتصالات صلب و … استفاده کرد. البته برای این کار، باید از اره های فارسی بری بهره برد که دارای توان و قدرت بالاتری از مدل های معموی هستند.

البته که از این دستگاه ها می توان جهت ساخت مدل نیز استفاده کرد. معماران و مهندسان زیادی جهت تکمیل پروژه های خود، نیاز به ساخت مدل داشته و جهت برش قطعات آن، می توان از فارسی بر استفاده کرد. به صورت کلی هرجا که نیاز به برش زاویه دار، اریب، عمودی و … مانند قاب بندی، ساخت ضربدر و میترس و …  با نهایت دقت و کارایی وجود دارد، می توان از این دستگاه استفاده کرد.

فروشگاه کالای فنی
  کالای فنی
02166170995
1402/07/8 - 17:05

تهران، خیابان امام خمینی، نرسیده به میدان حسن آباد، روبروی بیمارستان سینا، نبش پاساژ سینا ، پلاک 178 فروشگاه کالای فنی

تالارتوزیع

برای اشتراک گذاری پست ها روی شبکه های اجتماعی مورد نظر خود کلیک نمایید.