انواع مته و کاربرد آنها

مته یکی از پرکاربردتـرین ابزارآلات محسوب می‌شود که برای سوراخ کرد‌ن سطوح مختلف و مخصوصا با دریل مورد استفاده قرار می‌گیرد. مته‌ها در انواع مختلف به بازار عرضه می‌شوند که هر یک کاربرد خاصی دارند. برای انتخاب بهتـرین و مناسبتـرین انواع مته تا انتهای این مقاله از ابزار هیوندای با ما همراه باشید.

انواع مته

اقسام متنوعی از مته ها در بازار موجود هستند که شاید اطلاع از کاربرد هریک از آنها برای شما دشوار باشد. به همین جهت، انواع مته و کاربرد هریک از آنها را به طور تفصیل برای شما توضیح می‌دهیم:

مته فلزات و آهن

از این نوع مته برای سوراخ‌کاری فلزاتی چون آهن، آلومینیوم و مشابهات و همچنین چوب و قطعات پلاستیکی استفاده می‌کنند. این مته‌ها از جمله پرکاربردتـرین مته‌ها می‌باشند.

مته الماسه مخصوص دیوار و بتن

از این مته در سوارخ‌کاری سرامیک، گرانیت، کاشی، بتن، سنگ و … استفاده می‌شود. این مته‌ها از جمله پرکاربردتـرین مته‌ها می‌باشند. در استفاده از این مته باید هنگام سوراخکاری از دریل چکشی استفاده شود.

مته خزینه

از این مته در ساخت صنایع چوبی و برای ایجاد سوراخ در محل بستـه شدن‌ پیچ استفاده می‌شود.

مته گازور

از این مته برای ایجاد سوراخ در محل نصب جک درب‌های کابینت ، صنایع چوبی،کمدسازی، برش محل اتصال اعضای مختلف اسباب‌بازی و عروسک استفاده می‌شود؛ از این رو به این نوع مته‌ها مته جا‌قفل هم گفتـه می‌شود.

مته چوب

این مته برای سوراخ‌های ظریف به کار می‌رود. طراحی این مته به گونه‌ای است که سر تیزی دارد و به صورت پیچی است تا هنگام ایجاد حفره بر روی سطح دچار لغزش نشود و حفره ایجاد شد‌ه در آ بسیار تمیز و ظریف درآید.

مته برگی

مته برگی یا مته پهن در صنایع چوبی و معمولا برای سایزهای بزرگتـر و ایجاد سوراخ‌های گشاد در انواع قطعات چوبی کاربرد دارد. تیغه این مته به شکل برگ نوک‌تیز است که ابتدا در سطح نفوذ می‌کند و بعد قسمت پهن آن یک دایره بزرگ به وجود می‌آورد.کاربرد این مته شبیه مته گازور است و در صنایع چوبی کاربرد دارد.کار با مته‌های برگی به دقت بالا نیاز دارد.

برای مطالعه ادامه مقاله لطفا اینجا را کلیک کنید.

 

ابزار هیوندای
  Ads
02161010
1402/12/22 - 09:51
63 بازدید

تهران خیابان حافظ خیابان سرهنگ سخایی کوچه سادات شریف پلاک 70 کد پستی:1136647714

تالارتوزیع

برای اشتراک گذاری پست ها روی شبکه های اجتماعی مورد نظر خود کلیک نمایید.